Awards of Merit July 2020

Posted on

July 2020

Impact Documentary Film Festival

Documentary Film festival

Amanda Rodriguez (USA), Stories Happen in Forests, Documentary Short
Amber Ostergaard (USA), Swipe Left: The Age of Disposable Relationships, Documentary Short (Student), Women Filmmakers (Student), Contemporary Issues / Awareness Raising (Student)
Chantal Potter (USA), Balloon Man, Documentary Feature
Jockey Club Water Initiative on Sustainability and Engagement (JC-WISE) Project, Faculty of Social Sciences, The University of Hong Kong (Hong Kong), The Hidden Costs of Water, Documentary Short, Nature / Environment / Wildlife
John Hart (Australia), 9 in 10 – Loss and Suicide in Aboriginal Australia, Documentary Feature
Kamaran Karym (USA), Don’t Forget Them, Documentary Feature
Kate Siegenthaler (USA), Land of Lights and Shadows, Documentary Feature
Kaufmann Productions Pty Ltd (Australia), Visible Farmer, Documentary Short
Kern Konwiser (USA), Still A Black Star, Documentary Feature, Asian, Use of Film / Video for Social Change, Nature / Environment / Wildlife
Mirra Bank (USA), No Fear No Favor, Documentary Feature, Viewer Impact: Content / Message Delivery
Paul Cooke (United Kingdom), The Art of Fremantle Prison, Documentary Short
Simla Sooboodoo, Indresh Singh and Rishabh Nayan (Australia / India), Dehlight, Documentary Short
Taka Octz (Japan), Living in the Age of Miracles, Documentary Feature
Trickster Cultural Center (USA), Connecting Our Generations: Voices of Native Veterans, Documentary Short

Impact Documentary Film FestivalAdam Kavanagh (Australia), God of Hope, Documentary Short
Austin Sanchez (USA), Unfit to Stand, Documentary Short (Student)
Brandon Bjorkman (USA), Return to Nam, Documentary Feature
Bruce Hyer (USA), Mountains + Movies, Documentary Feature
Cameron Barrett (USA), The Fire Triangle, Documentary Short, Women Filmmakers
Chris Temple, Optimist (USA), The Undocumented Lawyer, Documentary Short, Use of Film / Video for Social Change
Clare Staples and Jamie Baldanza (USA), Pass The Safe Act: The Story of Louisa, Star, and Baby Skye, Documentary Short
Crystal Nichols (USA), The Monument, Documentary Short (Student), Women Filmmakers (Student)
Cyan Meeksv (USA), Phainesthai, Documentary Short
Damien Donnelly (Ireland), Homo Sapiens in Space, Documentary Short, Viewer Impact: Entertainment Value
Daniel Catullo (USA), Breathe, Nolan, Breathe, Documentary Short
Davelle Barnes (USA), Ebony War Porn, Documentary Short
David Lee Morea (USA), We Are Mermaids, Documentary Feature
David Rives (USA), God’s Living Treasures Volume 2 – Animals of Alaska, Documentary Feature
Donnie Dodge (USA), All the King’s Men- 1910 Cornhusker Football, Narration / Voice-Over Talent (Donnie Dodge)
Eda Benjakul (USA), Home Restaurant, Documentary Short, Public Service Film, Women Filmmakers, Use of Film / Video for Social Change
Gabrielle Blackwood (Jamaica), Unbroken, Documentary Short
George Wingard (USA), We Came A Long Way By Faith:  Catholic Hill and St. James the Greater Catholic Church, Documentary Feature

Impact Documentary Festival

Global Health Reporting Center, Emma Watts (USA), A Diary From The Frontline – Dr. Davey Smith, Documentary Short, Contemporary Issues / Awareness Raising
Global Health Reporting Center, Emma Watts (USA), A Diary From The Frontline, Documentary Short, Use of Film / Video for Social Change
Holistic Health Community (USA), Holistic Health Community: an emerging healthcare model based on the Economics of Generosity, Documentary Short
Hope Ballard (USA), Thoughts & Prayers, Documentary Short
James Muir (New Zealand), A Broken Earth, Documentary Short
Jamie Baldanza (USA), Wild Lands Wild Horses, Documentary Feature
Jane Bahk and Annie Wong, Greater Good Science Center at UC Berkeley (USA), Being Kinder to Yourself, Documentary Short, Health / Medicine / Science, Concept, Creativity / Originality
Jason Killian Meath (USA), CPAC: The World is Watching, Documentary Short
Javan K. Bernakevitch (Canada), Facing Fire: Building Resiliency to Wildfire, Documentary Short, Narration / Voice-Over Talent (Javan K Bernakevitch)
Jella Bethmann (Denmark), Selfie Rebels, Documentary Feature, Contemporary Issues / Awareness Raising
Joaquín Ramón Herrera, LeFrancis and Mazet Studios (USA), Pipetown, USA, Documentary Feature
Kassia Binkowski and AJ Oscarson (USA), Human Desire, Documentary Short
Kelly Stoner (Australia), Truth Telling, Documentary Short
Kelwin Kwan (Hong Kong), Choi Chang Sau’s Present to the Qin Makers of the 22nd Century, Documentary Feature
Keren Perlmutter (USA), Determined: The Story of Holocaust Survivor Avraham Perlmutter, History / Biographical
lafi Abood (United Arab Emirates), Hummus A story of appropriation, Documentary Feature
Leo Santos (Brazil), COORDINATES, Documentary Short, Contemporary Issues / Awareness Raising
Lucie Bakala and Jiri Bakala, Ascent Films inc (Canada), The Biggest Wish, Documentary Feature, Women Filmmakers, Cinematography

Impact Documentary Festival

Maggie Burnette Stogner (USA), Unbreathable: The Fight for Healthy Air, Documentary Short, Contemporary Issues / Awareness Raising, Health / Medicine / Science
Marc Grandsard (France), The Visit, History / Biographical
Marina Petrovskaia (USA), For Fear of Kofi, Documentary Feature
Marissa Chanelle McDonald, Ice Storm Entertainment Group (USA), GOD and the MASTER MAGICIAN The Un-Synonymous Connection, African American, Documentary Feature, Women Filmmakers
Matt Rice (USA), The Ballad of John Henry, Documentary Feature
Melinda Boyer (USA), Beyond The Secret – The Awakening, Documentary Feature
Michael Reynolds (USA), Under the Great Oak, History / Biographical
Michele Citoni (Italy), 5×7, Documentary Short
Michi Marosszeky, Woven Threads (Australia), Woven Threads – Olive, Documentary Short, Use of Film / Video for Social Change
Min-gyeong Jo (Korea ), ARROWHEAD HILL, THE 66 YEARS FROZEN IN TIME, Documentary Short
Mirella Martinelli (USA), Frenemies, Documentary Feature
Monika Koeck (United Kingdom), Coronavirus Pandemic: Making Safer Emergency Hospitals, Documentary Short
Mykhailo Bogdanov (USA), WHAT GOD WANTS, Documentary Short
Nicholas Jones (United Kingdom), A Greenlander, Documentary Short
Ozlem Ayse Ozgur (USA), Taste Bud Memories, Documentary Short
Patryk Wezowski and Kasia Wezowski (Belgium), Impact, Documentary Feature, Direction
Rakel Gardarsdottir and Ágústa M. Olafsdottir (Iceland), UseLess, Documentary Feature
Rick Walters (USA), The River, Documentary Feature
Sarah Sabatke (USA), Thoughts and Prayers, Documentary Short (Student), Women Filmmakers (Student)

Impact Documentary Festival

Stephanie Castelete-Tyrrell, Four Wheel Drive Productions (United Kingdom), Living In Fear, Documentary Feature
Stephen Bentley (USA), The 40-Year Bake Sale, Documentary Short
Stephen James (USA), Conversations with Solomon Episode 5 Bigotry, Documentary Short
Steve Snyder and Clayton Snyder (USA), SHOT DOWN: Howard Snyder and the B-17 Susan Ruth, Documentary Short
Sufian Abulohom (USA), Immigrant at Home, Documentary Short, Direction
Susan Hackley (USA), Veteran Children: When Parents Go To War, Documentary Short
Timothy Wolfer (USA), The Right Girls, Documentary Feature
Tina Preschitz (Spain), Transhumance – Routes of a disappearing life, Documentary Feature
Yakima Waner (South Africa), The Harvest, Documentary Feature
Yolonda Johnson-Young (USA), Finding Elijah, Documentary Short, Use of Film / Video for Social Change
Yu Hao Ting, Deep Waters Digital Support INC (Taiwan), The Change in Education, Documentary Short, Script / Writer
Zac Miller (USA), Trailblazers: The Untold Stories of Six Women Engineers, Documentary Short


Click below to see the AWARD of RECOGNITION winners
Impact Documentary Film Festival

Click below to see the AWARD of EXCELLENCE winners