Awards of Merit July 2017

Posted on

Award of Merit

July 2017

Merit SM
Aldo Bello (USA), DREAM: An American Story, Documentary Feature
Babu J. Aryankalayil (USA), Like I’m Flying, Documentary Feature
Corbin Schweitzer (USA), SOS: The Salton Sea Walk, Documentary Feature
Diego Fiori and Olga Pohankova (Austria), The Children of the Noon, Documentary Feature
Glen Muse (USA), The Last High, Documentary Feature
Imad Karam (United Kingdom), THE MAN WHO BUILT PEACE, Documentary Feature
Jörg Seibold (Germany), GREED – A Fatal Desire, Documentary Feature
June Cross (USA), Wilhemina’s War, Documentary Feature
Kevin Bowe (USA), Democracy Through the Looking Glass, Documentary Feature
Klaus Scherer and Nicolas Migut (Germany), The Bus, The Mob And The Village, Documentary Feature
Lindsey Averill and Viridiana Lieberman (USA), Fattitude, Documentary Feature
Mele Mason (USA), In the Middle of Nowhere: Juvenile Justice in Nebraska, Documentary Feature and Teen Pregnancy in Nebraska, Documentary Feature
Melissa Lesh and Tim Laman (USA), Person of the Forest, Documentary Short
Nancy Frohman (USA), Cheers of JOY – The Road to The Special Olympics World Games, Contemporary Issues / Awareness Raising
Sam Fishman and Abigail Hepner Gross (SINAI Schools), and Len Khodorkovsky (Jamestown Associates) (USA), Jacob’s Footprints, Documentary Short
Signe Taylor (USA), It’s Criminal, Documentary Feature, Women Filmmaker, Use of Film / Video for Social Change, Viewer Impact: Content / Message Delivery, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Sofia Wellman (USA), What’s Love Got To Do With It, Contemporary Issues / Awareness Raising, Women Filmmakers, Concept
Travis Mauck (USA), Will Strip for Change, Documentary Short
Trevor Hands, Garden City Co-op and Southwest GMD #3 (USA), Feast And Famine:  Securing Kansas Water Needs, Documentary Feature, Contemporary Issues / Awareness Raising, Nature / Environment / Wildlife, Viewer Impact: Content / Message Delivery

Award of MeritAdam Soch (USA), REZA ABDOH, Theatre Visionary, Documentary Feature
Adam Ybarra (USA), Making Of A Gangsta, Documentary Feature
Adriana Falcinelli (United Kingdom), Dying For A Living, Documentary Short
Aimie Vallat and Guido Ronge, Reel Witness (USA), Little Rebel, Documentary Short
Alcides Soares (USA), Home is Where You Find It, Documentary Short
Allison Keir  (USA), The Oyster Revival: Restoring Our Waters, Documentary Short (Student)
Andrés A. Parra (USA), without papers, Documentary Short
Andy Reale (USA), Realm of Caring, Documentary Short
Anna Steenson (USA), A Spectrum of Faith, Documentary Short (Student)
April Anderson, Art As Air Project (USA), Beyond The Paint, Documentary Short, Contemporary Issues / Awareness Raising
Arlene Schulman (USA), On Some Strange Mornings, Documentary Short
Barbara McCullough (USA), HORACE TAPSCOTT MUSICAL GRIOT, Documentary Feature
Chris Love (USA), Becoming A Spartan, Documentary Short
Christina Paschyn (Qatar / Ukraine), A Struggle for Home: The Crimean Tatars, Documentary Feature
Colin Graham and Laura Graham (United Kingdom), Outcaste – The House that Carol Built, Documentary Feature
Daniel  Lombroso (USA), Church Militant: A Right Wing Media Empire in the Making, Documentary Short
David Blake Knox (Ireland), THE WAITING GAME, Documentary Feature
David Rives (USA), Bible Knows Best, Documentary Feature
Derek Armstrong McNeill (USA), The Road to Nickelsville, Documentary Short
Dianne Cabansay (Canada), 8 Weeks, Documentary Short (Student)
Duane Sharman (Canada), The End Game, Documentary Short
Emily Gerhardson (USA), Part Of Me Now: Living With Breast Cancer, Women Filmmaker, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Erick Castro (USA), Bartender at Large, Documentary Feature
Gregory Lovett (Netherlands), Delay, Deny, Hope You Die, Documentary Feature

IDA GENERIC MERIT

Hannah Pascoe (Australia), Indefinable, Documentary Short (Student)
Håvard Holme (Norway), We Are The Nation, Documentary Feature
Jalena Keane-Lee (USA), The Construct: Female Laborers and the Fight for Equality, Documentary Short (Student)
James William Theres and Chris Windfield (USA), The 30th of May, Documentary Short (Student)
Jeffrey Levenson and Ronete Levenson (USA), Life Through A Lens, Documentary Short
Jeremy Raff (USA), The Cartel Murder That Exposed a Rogue U.S. Border Patrol Agent, Documentary Short
Josh Sabey (USA), Going Sane, Documentary Feature
Jun Li (USA), Harvested Alive – Ten Years of Investigation, Documentary Feature
Ken Marsolais (USA), The Bullish Farmer, Documentary Feature
Klara Til (Netherlands), Coco Cabasa, Documentary Feature (Student)
Klaudia (Russia ), The flight…, Documentary Short (Student)
Kurt Brazda (Austria), Evolution on B, Documentary Feature
Luke Versalko (USA), Sound of the Future: HAITI, Documentary Short
Maggie Hadleigh-West (USA), Sick To Death! 2016, Documentary Feature, Contemporary Issues / Awareness Raising, Health / Medicine / Science
Malena Cunningham Anderson (USA), Little Music Manchild, The Malik Kofi Story, Documentary Short
Marco Solorio (USA), 10/10ths, Documentary Feature
Marie-Hélène Panisset and Thi Be Nguyen (Canada), A Moonless Night: Boat people, 40 years later, Documentary Feature
Mary Zournazi (Australia), Dogs of Democracy, Documentary Feature
Matthew Gelb (USA), Prince of Smoke, Documentary Short
Melody Shemtov (USA), The Activists: War, Peace, and Politics in the Streets, Documentary Feature
Michael Brown (Germany), How Big Is A 9-Year-Old?, Documentary Feature
Micki Dickoff (USA), The Gathering, Documentary Short
Nada S. Ibrahim (Egypt), Finding Me, Documentary Short
Nancy Frohman (USA), Cheers of JOY – The Road to The Special Olympics World Games, Documentary Feature, Viewer Impact: Content / Message Delivery
Nick Cavalier (USA), The Weight We Carry, Documentary Short

IDA GENERIC MERIT

Paolo Caspani, Wrong Advertising (Italy), Remember everything, to not forget anyone, Documentary Short
Parisa Ghaderi (USA), One Way, Documentary Short
Patricia Shih (USA), Undocumented, Documentary Feature
Patryk Wezowski and Kasia Wezowski (USA), Leap, Documentary Feature
Paul Crompton and Suri Krishnamma (United Kingdom), IRON MEN, Documentary Feature
Pauline Beal and Lindsay Fontaine (Canada), A New Reflection, Documentary Short
Peter Scheiner (Switzerland), The End of Remembrance?, Documentary Feature
Robert Rombout (Belgium), Amsterdam Stories USA, Documentary Feature
Robin Truesdale and Judy Kreith (USA), Cuba’s Forgotten Jewels, a Haven in Havana, Documentary Feature
Rochelle Umaga (New Zealand), Jo’s Snake Pit, Documentary Short (Student)
Rosemarie Lerner and Maria Court (Peru, Chile and United Kingdom), Quipu: Calls for Justice, Documentary Short
Safoi Babana-Hampton (USA), Growing up Hmong at the Crossroads, Documentary Feature
Sara Eustáquio (Portugal), 4242, Young Filmmaker – 17 and younger
Shawn Thompson (USA), Yemeniettes, Documentary Feature
Signe Taylor (USA), It’s Criminal, Editing
Sofia Wellman (USA), What’s Love Got To Do With It, Viewer Impact: Motivational / Inspirational, Creativity / Originality, Viewer Impact: Content / Message Delivery
Stavros Psillakis (Greece), The light inside, Documentary Feature
Stephanie Dieter (Canada), Anthems: A Journey Around the World, Documentary Short
Steve Jarvis (USA), The Women In The Sand, Documentary Feature, Native American / Aboriginal Peoples
Tobia Sempi (USA), Manifattura, Documentary Short
Travis Mauck (USA), The Spiritual Warrior, Documentary Short
Verena Neumann and Vera Lindenberg (Germany), Itchi – my path, Documentary Feature
Wei Wang (USA), Neither Here Nor There, Documentary Short
Wieslaw Dabrowski (Poland), Ambassador of Peace, Documentary Feature
Will Lauder and Danny Cooke (USA), Kinabuhi, Documentary Short

Click below to see the Award of Recognition Winners
IDA GENERIC Recognition

Click below to see the Award of Excellence Winners
IDA GENERIC Excellence